

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Circuits | 4 |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Power Dissipation | 180 mW |
| Propagation Delay | 12 ns |
| High Level Output Current | 4 mA |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Logic Function | Multiplexer |
| Number of Inputs | 8 |
| Supply Type | Single |
| Throw Configuration | DPST |
| Number of Outputs | 4 |
| Independent Circuits | 1 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Logic Family | LVX |
Stock: 211
Distributors
pcbx
Unit Price$0.76944
Ext.Price$0.76944
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.76944 | $0.76944 |
| 10 | $0.73866 | $7.38660 |
| 25 | $0.71724 | $17.93100 |
| 50 | $0.69644 | $34.82200 |
| 100 | $0.67625 | $67.62500 |
| 300 | $0.47301 | $141.90300 |
| 500 | $0.33086 | $165.43000 |
| 1000 | $0.16586 | $165.86000 |
